Bielik zwyczajny:

Bielik zwyczajny (Haliaeetus albicilla) (Haliaeetus albicilla)

Długość ciała: ok. 85-95 cm.
Waga: 3-6 kg.
Długość życia: ok. 21-30 lat.
Odgłos: "klijkliklijekjekljau", "kra krau"*1
Opis: upierzenie brązowe; biały, krótki ogon; skoki nieupierzone

Bielik należy do rodziny jastrzębiowatych.
Bieliki zamieszkują wybrzeża Morza Bałtyckiego, zachodnie wybrzeża Półwyspu Skandynawskiego oraz Wschodnią Europę, a także Irlandię, Szkocję, Islandię, Grenlandię, Azję na północ od Himalajów. W Polsce bieliki występują nielicznie na terenie całego kraju poza wysokimi partiami gór i województwem lubelskim. Głównie w regionie wybrzeży morskich, pojezierzy i dolin dużych rzek, czyli na Pomorzu Zachodnim, północno-wschodnia Polska (województwo mazurskie i podlaskie).

Orłany jest gatunkiem osiadłym. Zimę spędzają w pobliżu gniazda.

Bieliki żywią dużymi rybami (np.: leszcz, karp, szczupak, płoć), drobnymi ssakami (np.: zające, króliki) i ptakami wodnymi (np.: łyski, perkozy, kaczki, gęsi, mewy). Teren żerowiska potrafi obejmować do 6 km od gniazda.

Bieliki objęte są ścisłą ochroną gatunkową.

GNIAZDO bielika:

Bielik buduje gniazdo podobne do bocianiego, umiejscowione wysoko na starych drzewach (18-25 metrów nad ziemią). Średnica gniazda potrafi dochodzić do 2 metrów. Bieliki potrafią gniazdować w niewielkich odległościach od siebie (280 metrów)2. Tworzą one stałe pary na całe życie, które używają na stałe od 2 do 5 gniazd; zdarza się, że para używa tylko jednego gniazda.

Samica składa 2-3 białe mało nakrapiane na gliniastożółto jajka, które wysiaduje przez 38 dni. Młode opuszczają gniazdo po minimum 10 tygodniach.
Lęg: raz w roku, na początku marca.

Wokół gniazd bielików obowiązuje strefa ochronna: przez cały rok w promieniu do 200 m, a od 1.01 do 31.07) w promieniu do 500 m od gniazda.

Ciekawostki:

"To nie orzeł przedni lecz orłan, zwany bielikiem, widnieje w naszym godle narodowym. Ptak ten należy do rodziny jastrzębiowatych. Pomyłkę odkrył Rafał Lipiński, fotograf i znawca przyrody. Zwierzę z godła ma nieopierzone w całości skoki, natomiast orły mają pióra aż po palce. Inny jest też kolor dzioba."4

"Dość powszechnie bielik jest błędnie uważany za orła, podczas gdy faktycznie należy on do rodzaju Haliaeetus, któremu genetycznie bliżej do bocianów niż orłów."3


Bibliografia:

1. J. Sokołowski, Ptaki Polski - Atlas, WSiP 1979
2. A. G. Kruszewicz, Ptaki Polski, Multico Oficyna Wydawnicza, 2008
3. Wikipedia
4. Angorka nr 29 (20 VII 2014), Godło bez orła, Oz na podst. www.tvn24.pl


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony