Bocian biały:

Bocian biały (Ciconia ciconia) (Ciconia ciconia)

Długość ciała: ok. 80 cm.
Waga: 3-4 kg.
Długość życia: ok. 30 lat.
Odgłos: "klekot"*5
Opis: upierzenie białe, poza czarnymi krańcami skrzydeł (lotkami); dziób i nogi czerwone.

Bocian biały należy do rodziny bocianów.
Bocian biały zamieszkuje Europę Środkową, Portugalię z zachodnią częścią Hiszpanii, Turcję i częściowo Azję Południową, środkową i południową Afrykę. W Polsce występuje na terenie całego kraju. Zamieszkuje w pobliżu bagien, łąk, pastwisk i ugorów, w pobliżu zbiorników wodnych, także w pobliżu siedzib ludzkich.

Bociany białe są gatunkiem wędrownym. Z afrykańskich zimowisk przylatują od połowy marca do kwietnia, a odlatują w połowie sierpnia. Bywa jednakże, że pojedyncze osobniki pozostają na zimę w naszym kraju. Jest to spowodowane różnymi przyczynami od chorób po błędy w "nawigacji". W takiej sytuacji osobniki silne nie wymagają naszej pomocy; inaczej jest w przypadku osobników osłabionych czy chorych - tym pomoc nasza jest uż potrzebna. Dokarmianie w tym okresie bocianów powinno być skonsultowane z ośrodkami rehabilitacji ptaków.

Bociany białe żywią się głównie owadami, zwłaszcza pasikonikami, szarańczą i chrząszczami; myszy, norniki, krety i jaszczurki, a także mniej chętnie małymi gatunkami żab, pisklętami czy rybami.

Bociany białe objęte są ścisłą ochroną gatunkową.

GNIAZDO bociana:

Gniazdo bociana zbudowane jest z gałęzi o średnicy zewnętrznej 1-1,5 metra, a wysłane trawą, słomą czy pierzem, a położone na wysokości ok. 10 metrów nad ziemią. Bociany do budowy gniazda wykorzystują także wytwory cywilizacji jak sznurki, gazety, szmaty. Umiejscowione jest na dachach budynków, słupach, wierzach, kominach. Pary wykorzystują to samo gniazdo przez wiele lat. Gniazda mogą być umieszczone w niewielkiej odległości od siebie lub też pojedynczo. Buduje się dla nich specjalne platformy lęgowe, montowane na budynkach czy słupach, w celu ułatwienia im gniazdowania.

Pary bocianów nie dobierają się na całe życie, choć może się tak zdarzyć; dobierają się co do tego samego gniazda. Samica składa 3-5 białych jaj, które wysiaduje przez ponad miesiąc. Młode opuszczają gniazdo po prawie 2 miesiącach. Lęg: kwiecień.

Terenem lęgowym bociana białego jest obszar całego kraju poza partiami wysokich gór.

Ciekawostki:

"Bocian zbudował gniazdo na ziemi, ponieważ jego partnerka nie może latać. Zwierzęta poznały się w lecznicy Andrzeja Fedaczyńskiego w Przemyślu na Podkarpaciu. Pan doktor troskliwie zajął się samiczką, która miała złamane skrzydło, samiec natomiast cierpiał na zatrucie. Przez kilka miesięcy ptaki walczyły o życie. W czasie rehabilitacji zbliżyły się bardzo do siebie i pokochały."9Bibliografia:

1. R. Graczyk, Ochrona ptaków i nietoperzy w lasach, PWRiL 1992
2. D. Singer, Ptaki w parku i w ogrodze, Multico 1993
3. D. Graszka-Petrykowski, Ptaki, Profesjonalny przewodnik dla początkujących obserwatorów, KDC 2005
4. J. Sokołowski, Ptaki Polski - Atlas, WSiP 1979
5. Wikipedia
6. J. Sokołowki, Tajemnice ptaków, Nasza Księgarnia 1980
7. A. G. Kruszewicz, Ptaki Polski, Multico Oficyna Wydawnicza, 2008
8. Marcin Bocheński, Leszek Jerzak, Zimowanie bociana białego w Polsce, Ptaki 3/2009.
9. Angorka nr 16 (20 IV 2014), Szarmancki bocian, A.P. na podstawie www.fakt.pl


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony