Czeczotka (Carduelis flammea)

Czeczotka:

Czeczotka (Carduelis flammea) (Carduelis flammea)

Długość ciała: ok. 13 cm.
Waga: ok. 12 g.
Długość życia:
Odgłos:
Opis: grzbiet brązowo-szary z ciemnym pręgowaniem; na podbródku czarna plama; na czole czerwona plama; na skrzydle dwa białe paski.

Czeczotka należy do rodziny łuszczaków.
Czeczotki zamieszkują tereny tundry i tajgi Eurazji, Ameryki Północnej oraz góry Europy Środkowej. W latach nieurodzaju spotykane są na terenie całej Europy. W Polsce występuje nielicznie na terenach górskich (Tatry, Karkonosze, Góry Izerskie) i na wybrzeżu Pomorza Gdańskiego. Występuje na terenie łąk i torfowisk (na wybrzeżu) oraz rumowiskach, ugorach i brzezinach (na terenach górskich). Czeczotki licznie przelatują przez nasz kraj jesienią.

Czeczotki żywią się głównie nasionami drzew, głównie liściastych (brzoza, olcha, modrzew), a także owadami, pająkami i bezkręgowcami.

W Polsce czeczotka objęta jest ścisłą ochroną gatunkową.

GNIAZDO czeczotki:

Czeczotki budują gniazdo na niewysokich drzewach i krzewach, wśród kosodrzewiny. Zbudowane jest z korzonków, kłączy, sierści, traw; wyścielone piórkami i włosiem; w kształcie przypomina koszyk. Samica składa 5-6 niebieskawych rdzawo nakrapianych jaj, które wysiaduje przez niecałe 2 tygodnie. Po mniej więcej 2 tygodniach młode opuszczają gniazdo.

Lęg: 1-2 w roku; maj i czerwiec.

Bibliografia:

1. Wikipedia
2. A. G. Kruszewicz, Ptaki Polski, Multico Oficyna Wydawnicza, 2008


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony