Czubatka, Sikora czubatka:

Czubatka, Sikora czubatka (Parus cristatus) (Parus cristatus)

Długość ciała: ok. 12 cm.
Waga: 11-13 g.
Długość życia: ok. 5-10 lat.
Odgłos: "sisi cigjurr cicigjurr"*5
Opis: charakterystyczny czubek na głowie.

Czubatka należy do rodziny sikor.
Sikora czubata zamieszkuje prawie całą Europę, poza Wielką Brytanią, północą Półwyspu Skandynawskiego, basenem Morza Śródziemnego (z wyjątkami) aż do Uralu. W Polsce występuje na terenie całego kraju. Zamieszkuje głębie lasów mieszanych z przewagą drzew iglastych (sosnowe i świerkowe), a także lasy mieszane.

Sikorki czubate są ptakami osiadłymi. Zimą przyłączają się do innych gatunków sikor, dzięciołów, mysikrólików, kowalików i pełzaczy. Nie oddalają się od swoich terenów lęgowych. Czubatka pojawić się może w karmniku dla ptaków.

Pożywieniem czubatki są owady i ich larwy, pająki, bezkręgowce.

Sikory czubatki objęte są ścisłą ochroną gatunkową.

GNIAZDO Sikory CZUBATKI:

Budki i skrzynki lęgowe dla sikorki Sikora czubata samodzielnie wykuwa dziuplę w starym spróchniałym drewnie o otworze wlotowym mniejszym niż 3 cm, na wysokości do 1,5 metra nad ziemią, lub w szczelinach drzew, pni czy korzeni. Co roku wykorzystują nową dziuplę. Samica sikory czubatki składa od 6 do 7 jaj, które wysiaduje przez 2 tygodnie. Młode opuszczają gniazdo po 3 tygodniach. Lęg: 2 razy w roku; połowa kwietnia i czerwiec.

Sikora czubatka rzadko zajmuje budki lęgowe w typie A1 wieszane na wysokości do 1,5 metra nad ziemią. Odległość między budkami powinna wynosić minimum 20-30 cm.

Teren lęgowy sikorki czubatki obejmuje cały kraj.

Bardzo ważnej jest czyszczenie budek lęgowych zajmowanych przez sikorki jesienią, gdyż ich gniazda są siedliskiem ogromnej ilości pasożytów. Dzięki czemu usuwamy naniesiony przez nie materiał gniazdowy wraz z pasożytami. Dobrze jest także sparzyć budkę przed ponownym jej powieszeniem. Mroźna zima także zabija pasożyty w budce, pod warunkiem, że materiał gniazdowy zostanie usunięty. Z powodu pasożytów skrzynki lęgowe dla sikorek powinny nie posiadać szczelnego dna, gdyż dzięki temu pasożyty są bez ingerencji człowieka usuwane z budki lęgowej.


Bibliografia:

1. Polityka, nr 5 (2690), 31 stycznia 2009
2. R. Graczyk, Ochrona ptaków i nietoperzy w lasach, PWRiL 1992
3. D. Singer, Ptaki w parku i w ogrodze, Multico 1993
4. D. Graszka-Petrykowski, Ptaki, Profesjonalny przewodnik dla początkujących obserwatorów, KDC 2005
5. J. Sokołowski, Ptaki Polski - Atlas, WSiP 1979
6. Wikipedia
7. J. Sokołowki, Tajemnice ptaków, Nasza Księgarnia 1980
8. A. G. Kruszewicz, Ptaki Polski, Multico Oficyna Wydawnicza, 2008
9. Forum Przyrodnicze "Bocian"


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony