Dudek:

Dudek (Upupa epops) (Upupa epops)

Zwany także hupek, hutek wudwudek.

Długość ciała: 28-29 cm.
Waga: 50-80 g.
Długość życia:
Odgłos: "ududud ududud", "chr chr, wij"*5
Opis: upierzenie brązowe, czarne i białe; charakterystyczny czubek na głowie i cienki długi dziób

Dudek należy do rodziny dudków.
Zamieszkuje południowo-zachodnią część Europy i środkowo-południową Azję. W Polsce występuje niezbyt licznie na terenie całego kraju. Najczęściej jest widywany na Podlasiu, Mazurach, Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim oraz nad Bugiem. Dudek zamieszkuje skraje starych drzewostanów leśnych, aleje w pobliżu łąk i pól, sady i obrzeża ludzkich siedzib. Preferuje te miejsca, gdzie wypasane jest bydło.

Dudek jest gatunkiem wędrownym. Na okres zimy odlatuje do Afryki, gdzie spędza zimę. Dudki odlatują we wrześniu-październiku, a przylatują w kwietniu.

Dudki żywią się larwami chrząszczy, świerszczy, szarańczaków i innych owadów; zjadają także ślimaki, dżdżownice, żaby, jaszczurki.

Dudki objęte są ścisłą ochroną gatunkową.

GNIAZDO DUDKA:

Specjalna budka lęgowa dla dudka Dudki zakładają gniazdo nisko nad ziemią, w dziuplach drzewch (zwłaszcza wierzby), w szczelinach fundamentów, stosach kamieni czy drewna, norach skarb i urwisk, w pobliżu pól. Samica dudka składa od 4 do 8 brudnobiałych lub szaro-żółtych jaj, które wysiaduje przez niecałe 3 tygodnie. Młode opuszczają gniazdo po 4 tygodniach, a stają się dorosłe po 1-2 latach. Lęg następuje w połowie maja.

Dudki bardzo rzadko zajmują budki lęgowe. Najkorzystniej jest umiejscowić budkę tuż nad ziemią; maksymalna wysokość wieszania budki nie przekracza 3 metrów. Odległość między budkami powinna wynosić 100-300 metrów. Budkę dla dudków powinno się przewieszać lub zawiesić kilka w pewnych odległościach, gdyż dudek rzadko wykorzystuje to samo miejsce do ponownego lęgu.

Terenem lęgowym dudka jest obszar całego kraju.

Blog:

Lęg dudka


Bibliografia:

1. Polityka, nr 5 (2690), 31 stycznia 2009
2. R. Graczyk, Ochrona ptaków i nietoperzy w lasach, PWRiL 1992
3. D. Singer, Ptaki w parku i w ogrodze, Multico 1993
4. D. Graszka-Petrykowski, Ptaki, Profesjonalny przewodnik dla początkujących obserwatorów, KDC 2005
5. J. Sokołowski, Ptaki Polski - Atlas, WSiP 1979
6. Wikipedia
7. J. Sokołowki, Tajemnice ptaków, Nasza Księgarnia 1980
8. A. G. Kruszewicz, Ptaki Polski, Multico Oficyna Wydawnicza, 2008


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony