Dzięcioł czarny:

Dzięcioł czarny (Dryocopus martius) (Dryocopus martius)

Długość ciała: 45-50 cm.
Waga: 250-350 g.
Długość życia: ok. 14 lat.
Odgłos: "rjurjurjurju, kljuk kljuk kljuk", "klijee"*5
Opis: upierzenie całe czarne z czerwoną plamą na głowie. Samice posiadają czerwoną plamkę z tyłu głowy, natomiast samce posiadają czerwoną czapkę na głowie.

Dzięcioł czarny należy do rodziny dzięciołowatych.
Dzięcioł czarny zamieszkuje euroazję w środkowym jej terytorium. Nie wystepuję w Wielkiej Brytanii, północnej Skandynawii, na południu Europy, w południowej i północnej części Azji; jednakże w występuje w północnej części Japonii. W Polsce występuje licznie na terenie całego kraju. Zamieszkuje bory i lasy mieszane z udziałem świerka i sosny, a także duże parki miejskie i zadrzewienia z udziałem świerka i sosny.

Dzięcioł czarny jest największym z dzięciołów europejskich. Jest gatunkiem osiadłym.

Dzięcioły czarne żywią się larwami owadów żerujących pod korą drzew oraz mrówkami. Zimą nasiona oleiste wyłuskane lub w owocu np. pestki słonecznika, słonina, łój, smalec bez soli, margaryna; zawieszone w postaci zlepionej kulki na drucie o długości 40 cm lub wysypane do karmnika.

Dzięcioły czarne objęte są ścisłą ochroną gatunkową.

GNIAZDO DZIĘCIOŁA CZARNEGO:

Budka lęgowa dla dzięcioła czarnego Dzięcioł czarny buduje gniazdo samodzielnie w wykutej przez siebie dziupli w pniu drzewa o otworze wlotowym średnicy 10 cm, a głębokości ok. 50 cm. Najczęściej jest to sosna, rzadziej w pniu drzewa liściastego. Samica dzięcioła czarnego znosi od 3 do 5 jaj na przełomie kwietnia i maja, które wysiaduje przez 2 tygodnie. Młode opuszczają gniazdo po 4 tygodniach. Już u młodych piskląt można rozróżnić płeć.

Dzięcioł czarny bardzo rzadko zasiedla budki lęgowe w typie D, wieszane na wysokości minimum 8 metrów nad ziemią.

Terenem lęgowym dzięcioła czarnego w Polsce jest obszar całego kraju.Ciekawostki:

"Dzięcioły podczas szukania larw żerujących pod korą potrafią uderzać w drzewo bez najmniejszego uszczerbku na mózgu z częstotliwością do 25 Hz i prędkością dochodzącą do 7 m/s. Aby zbadać, jak to możliwe, zespół inżynierów pracujących pod kierownictwem dr. Wu Chengwela na University of Technology w Dalian (Chiny) stworzył trójwymiarowy model ptaka. Okazało się, że niezwykłą wytrzymałość i odporność na wstrząsy zawdzięcza on budowie czaszki oraz dzioba, które działają jak dobrej klasy amortyzatory. Zaledwie 0,3 proc. energii wytwarzanej podczas uderzenia dociera do mózgu w postaci ciepła. To wyjaśnia, dlaczego dzięcioł podczas stukania robi przerwy - musi ostudzić rozpaloną głowę."9

Blog:

Dzięcioły


Bibliografia:

1. Polityka, nr 5 (2690), 31 stycznia 2009
2. R. Graczyk, Ochrona ptaków i nietoperzy w lasach, PWRiL 1992
3. D. Singer, Ptaki w parku i w ogrodze, Multico 1993
4. D. Graszka-Petrykowski, Ptaki, Profesjonalny przewodnik dla początkujących obserwatorów, KDC 2005
5. J. Sokołowski, Ptaki Polski - Atlas, WSiP 1979
6. Wikipedia
7. J. Sokołowki, Tajemnice ptaków, Nasza Księgarnia 1980
8. A. G. Kruszewicz, Ptaki Polski, Multico Oficyna Wydawnicza, 2008
9. Angorka nr 34 (24 VIII 2014), Dlaczego dzięcioła nie boli głowa, LO i Oz na podst. www.dailymail.co.uk


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony