Dzięcioł zielonosiwy:

Dzięcioł zielonosiwy (Picus canus) (Picus canus)

Długość ciała: ok. 30 cm.
Waga: 100-150 g.
Długość życia:
Odgłos: "kjeeek", "klju klju klju klju"*5
Opis: grzbiet zielony; głowa popielata.

Dzięcioł zielonosiwy należy do rodziny dzięciołowatych.
Dzięcioł zielonosiwy zamieszkuje prawie całą Europę poza wybrzeżem Morza Północnego i Atlantyku oraz północnej Skandynawii; umiarkowaną część Azji do Japonii, Półwysep Koreański. W Polsce zamieszkuje niezbyt licznie teren całego kraju. Zamieszkuje lasy liściaste i parki na terenach górzystych.

Dzięcioł zielonosiwy jest ptakiem osiadłym. Wykorzystuje dziuple jako noclegownie.

Dzięcioły zielonosiwe żywią się głównie owadami, a zwłaszcza mrówkami. Zimą także owocami jarzębiny, orzechami laskowymi, owocami bzu czarnego, ziarnami.

Dzięcioł zielonosiwy objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

GNIAZDO DZIĘCIOŁA zielonosiwego:

Dzięcioł zielonosiwy gniazdo zakłada w dziupli wykutej samodzielnie, głównie w buku, brzozie lub dębie na wysokości 5-7 metrów nad ziemią. Bywa, że wykorzystuje tą samą dziuplę ponownie. Samica składa 5-8 błyszczących białych jaj, które oboje wysiadują przez prawie 3 tygodnie. Młode opuszczają gniazdo po kolejnych 3 tygodniach. Lęg: maj.

Terenem lęgowym dzięcioła zielonosiwego w Polsce są tereny województw południowych (Dolnośląskie, Opolskie, Śląskie, Małopolskie, Podkarpackie), południowa część Lubuskiego, część Świętokrzyskiego, Mazowieckiego i Łódźkiego oraz Podlasie i północno-wschodnia część Warmii i Mazur.

Ciekawostki:

"Dzięcioły podczas szukania larw żerujących pod korą potrafią uderzać w drzewo bez najmniejszego uszczerbku na mózgu z częstotliwością do 25 Hz i prędkością dochodzącą do 7 m/s. Aby zbadać, jak to możliwe, zespół inżynierów pracujących pod kierownictwem dr. Wu Chengwela na University of Technology w Dalian (Chiny) stworzył trójwymiarowy model ptaka. Okazało się, że niezwykłą wytrzymałość i odporność na wstrząsy zawdzięcza on budowie czaszki oraz dzioba, które działają jak dobrej klasy amortyzatory. Zaledwie 0,3 proc. energii wytwarzanej podczas uderzenia dociera do mózgu w postaci ciepła. To wyjaśnia, dlaczego dzięcioł podczas stukania robi przerwy - musi ostudzić rozpaloną głowę."9

Blog:

Dzięcioły


Bibliografia:

1. Polityka, nr 5 (2690), 31 stycznia 2009
2. R. Graczyk, Ochrona ptaków i nietoperzy w lasach, PWRiL 1992
3. D. Singer, Ptaki w parku i w ogrodze, Multico 1993
4. D. Graszka-Petrykowski, Ptaki, Profesjonalny przewodnik dla początkujących obserwatorów, KDC 2005
5. J. Sokołowski, Ptaki Polski - Atlas, WSiP 1979
6. Wikipedia
7. J. Sokołowki, Tajemnice ptaków, Nasza Księgarnia 1980
8. A. G. Kruszewicz, Ptaki Polski, Multico Oficyna Wydawnicza, 2008
9. Angorka nr 34 (24 VIII 2014), Dlaczego dzięcioła nie boli głowa, LO i Oz na podst. www.dailymail.co.uk


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony