Jerzyk:

Jerzyk (Apus apus) (Apus apus)

Długość ciała: 16-18 cm.
Waga: 36-52 g.
Długość życia: ok. 20 lat.
Odgłos: "sri, srije"*5
Opis: całe upierzenie szaro-czarne.

Jerzyk należy do rodziny jerzykowatych.
Jerzyki zamieszkują niemal całą Europę wraz z Turcją, umiarkowaną strefę Azji wraz z północną częścią Półwyspu Indyjskiego, Bliski Wschód, północne obrzeża Afryki oraz Afryka południowa. W Polsce występuje na terenie całego kraju. Zamieszkuje tereny zurbanizowane z wysokimi budynkami.

Jerzyki na zimę odlatują do południowej Afryki między sierpniem a wrześniem. Do Polski wracają kwiecień-maj.

Jerzyki żywią się drobnymi owadami schwytanymi w locie, głównie błonkówkami, chrząszczami, muchówkami, małymi motylami.

Jerzyki objęte są ścisłą ochroną gatunkową.

GNIAZDO JERZYKA:

Skrzynki lęgowe dla jerzyków Jerzyk gniazdo zakłada w zakamarkach murów, pod dachami budynków, w otworach wentylacyjnych. Jerzyki gniazdują kolonialnie. Samica jerzyka znosi 2-3 jaja, które wysiaduje niecałe 3 tygodnie. Młode opuszczają gniazdo po 6 tygodniach. Lęg: w maju lub czerwcu.

Terenem lęgowym jerzyka jest obszar całego kraju.

Jerzyki chętnie zajmują specjalne budki lęgowe dla jerzyków montowane na wysokości powyżej 2-go piętra, najlepiej w miejscach gdzie poprzednio były ich gniazda.

Budkę lęgową dla jerzyków należy powiesić już w czerwcu-lipcu, aby ptaki mogły się do niej przyzwyczaić przed następnym okresem lęgowym. Jerzyki bardzo silnie przywiązują się do swoich miejsc lęgowych. Z tego powodu bardzo trudno przyzwyczajają się do nowych lokalizacji, dlatego w przypadku zdejmowania i ponownego wieszania budek lęgowych dla jerzyków należy pamiętać, aby skrzynkę lęgową powiesić dokładnie tak samo, zwłaszcza aby otwór wlotowy był dokładnie w tym samym miejscu. Jeżeli istnieje konieczność zmiany miejsca ich lęgu (nawet o kilka centymetrów), to dobrze jest powiesić budkę już w czerwcu i lipcu obok starego miejsca lęgu, aby jerzyki się do nich przyzwyczaiły przed odlotem na zimę w połowie sierpnia.

Skrzynki lęgowe można wieszać w grupach po kilka-kilkanaście sztuk obok siebie. Nie należy wieszać budki od strony południowej, gdzie budka będzie narażona na silne działanie słońca (nagrzewanie się budki). Bywa że Budka lęgowa zostanie zasiedlona przez inne gatunki ptaków np. szpaki lub wróble. Aby temu przeciwdziałać można zasłonić otwór wlotowy aż do maja.

Skrzynki lęgowe wieszane pod okapami, dachami, występami murów nie wymagają zabezpieczenia przed wilgocią. Natomiast budki wieszane na osłoniętych ścianach, wymagają zabezpieczenia np. przez obicie blachą, papą lub linoleum.

Budki lęgowe dla jerzyków nie wymagają czyszczenia, gdyż główną ich zawartością po sezonie lęgowym są pióra i źdźbła traw. Same gniazda są bardzo czyste. Inaczej sprawa wygląda, gdy budka lęgowa dla jerzyków została zasiedlona przez wróble czy szpaki. W takim wypadku konieczne jest wyczyszczenie budki z pozostawionego przez te ptaki materiału lęgowego.

Blog:

Jerzyki w naszej budce lęgowej

galeria:

Jerzyk w budce lęgowejBibliografia:

1. Polityka, nr 5 (2690), 31 stycznia 2009
2. R. Graczyk, Ochrona ptaków i nietoperzy w lasach, PWRiL 1992
3. D. Singer, Ptaki w parku i w ogrodze, Multico 1993
4. D. Graszka-Petrykowski, Ptaki, Profesjonalny przewodnik dla początkujących obserwatorów, KDC 2005
5. J. Sokołowski, Ptaki Polski - Atlas, WSiP 1979
6. Wikipedia
7. J. Sokołowki, Tajemnice ptaków, Nasza Księgarnia 1980
8. A. G. Kruszewicz, Ptaki Polski, Multico Oficyna Wydawnicza, 2008
9. Forum Przyrodnicze "Bocian"


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony