Jeż, jeże, jeżowate:

Jeż, jeże, jeżowate (Erinaceidae) (Erinaceidae)

Długość ciała: 25-35 cm.
Waga: do 2kg
Długość życia: 4-7 lat.

Jeże należą do małych ssaków. Żyją w Europie, Azji, Afryce i Nowej Zelandii. Zasiedlają tereny leśne i trawiaste, także parki, sady i ogrody w pobliżu zabudowań ludzkich. Jeże prowadzą naziemny i nocy tryb życia. Jeże są samotnikami; w pary łączą się tylko na okres godów. W Polsce występują następujące gatunki jeży:
- jeż zachodni, jeż europejski (Erinaceus europaeus),
- jeż wschodni (Erinaceus roumanicus).

Na okres zimy jeże zapadają w sen zimowy, używając do tego stery opadłych liści czy kompostownika, a także korzystają z domków dla jeży, także ukrytych pod sterami liści i gałęzi lub zasypanych kompostem. Sen zimowy trwa od jesieni, kiedy to temperatura spada poniżej 10oC (wrzesień-październik), do wiosny, kiedy to temperatura przekracza 15oC (marzec-kwiecień).

Domki dla jeży należy umieszać w mało uczęszczanym, spokojnym miejscu w ogrodzie, zakrytym opadłymi liśćmi lub odpadkami (kompostem) ogrodowym. Ze względu na warunki zimowania jeży, budki dla nich przeznaczone muszą być wykonane z materiałów odpornych na wodę i inne warunki atmosferyczne.

Bardzo często jesienią jeże wybierają na swoją kryjówkę przygotowane przez nas stosy na ogniska w ogrodzie. W związku z tym zanim podpalisz taki stos, sprawdź czy przypadkiem jeż się w nim nie ukrył.

Jeże są MIĘSOŻERNE; żywią się owadami, ślimakami, dżdżownicami, jajami ptaków, małymi ssakami i płazami.

ROZRÓD:

Rozród jeży następuje 1 raz w roku; w ciepłych regionach może dochodzić do dwóch razy. Ciąża trwa około 2 miesięcy, po których samica rodzi od 1 do 4 młodych. Zajmuje się nimi przez 6-8 tygodni.

Wszystkie gatunki jeży występujące w Polsce są pod ścisłą ochroną gatunkową.

Domki DLA JEŻY:

Budki, skrzynki, schrony, domki dla jeży
Budka dla jeża
Budki, skrzynki, schrony, domki dla jeży
Domek dla jeża

Bibliografia:

1. R. Graczyk, Ochrona ptaków i nietoperzy w lasach, PWRiL 1992
2. Wikipedia


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony