Karlik malutki:

Karlik malutki (Pipistrellus pipistrellus) (Pipistrellus pipistrellus)

Długość ciała: ok. 3-5 cm.
Waga: 3,5 - 6,5 gram.
Długość życia: 16 lat.
Opis: futro brązowe z jasnymi końcówkami; uszy krótkie ciemne; skrzydła ciemne. Jest bardzo podobny do karlika drobnego.

Karlik malutki należy do rodziny mroczkowatych. Zamieszkuje prawie całą Europę łącznie z Turcją, bez Półwyspu Skandynawskiego; także północno-zachodni kraniec Afryki, spory obszar Azji Południowej i wschodnią część Dalekiego Wschodu. W Polsce występuje na terenie całego kraju. Zamieszkuje w pobliżu terenów zurbanizowanych.

Karlik malutki jest gatunkiem osiadłym. Zimę spędza w piwnicach, jaskiniach, do których może wykonywać niedalekie wędrówki. Może tworzyć wtedy nawet bardzo liczne kolonie, wraz z karlikiem większym. W stan hibernacji zapada we wrześniu, z którego się budzą w kwietniu. Karliki malutkie żywią się owadami, a przede wszystkim muchówkami.

Karlik malutki podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

Rozmnażanie karlika malutkiego:

Gody karlika malutkiego przypadają na wrzesień, tuż przed zapadnięciem w sen zimowy. Latem korzysta on ze szczelin budynków, załomów w murze, szczelin pod dachami itp., gdzie tworzy liczne kolonie rozrodcze. Samica rodzi od 1 do 2 młodych. Poród następuje między majem a połową czerwca.

BUDKI DLA NIETOPERZY:

Podtynkowa skrzynka dla nietoperzy
Podtynkowa skrzynka
dla nietoperzyBibliografia:

1. R. Graczyk, Ochrona ptaków i nietoperzy w lasach, PWRiL 1992
2. Wikipedia
3. www.nietoperze.pl
© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony