Kruk zwyczajny, kruk:

Kruk zwyczajny, kruk (Corvus corax) (Corvus corax)

Długość ciała: ok. 64-66 cm.
Waga: ok. 1 kg.
Długość życia: ok. 10-15 lat.
Odgłos: "kra kra", "kruk kruk", "kulong kulong"*1
Opis: upierzenie czarne; potężny dziób

Kruk należy do rodziny krukowatych.
Kruki występują na terenie prawie całej Europy, północnym skraju wybrzeża zachodniej części Afryki, prawie całą Azję, Amerykę Północną wraz z wybrzeżami Grenlandii. W Polsce występują na terenie całego kraju. Kruki zamieszkują głównie lasy, łąki i pola ze starodrzewiem, nad strumykami.

Kruki przeważnie są gatunkiem osiadłym.

Kruki żywią się owadami, dżdżownicami, płazami, gadami, małymi ssakami, ptasimi jajami, nasionami itp. Zimą żywią się głównie padliną, dzięki której dobrze wpływają na przeżycie innych zwierząt. Ich szybkie pojawienie się przy padlinie i głośne nawoływanie innych kruków powoduje, że o pożywieniu dowiadują się orły przednie, bieliki, sikorki, sójki, myszołowy, kuny czy lisy.

Kruki objęte są częściową ochroną gatunkową.

GNIAZDO kruka:

Kruki budują gniazdo wysoko na drzewie, najchętniej na sośnie lub świerku; w górach - na półce skalnej. Zbudowane z patyków, wyściełane mchem i trawą. Kruki wykorzystują to samo gniazdo przez kilka lat, więc jego średnica potrafi dochodzić do 1 metra.

Samica składa 5-6 turkusowych w szarobrązowe plami jaj, które wysiaduje przez 3 tygodnie. Młode opuszczają gniazdo po około 40 dniach. Opuszczone gniazda kruków chętnie zajmują kobuzy, pustułki i uszatki.
Lęg: raz w roku, od końca lutego do kwietnia.

Ciekawostki:
Bibliografia:

1. J. Sokołowski, Ptaki Polski - Atlas, WSiP 1979
2. A. G. Kruszewicz, Ptaki Polski, Multico Oficyna Wydawnicza, 2008
3. Wikipedia


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony