Kwiczoł (Turdus pilaris)

Kwiczoł:

Kwiczoł (Turdus pilaris) (Turdus pilaris)

Długość ciała: ok. 24-27 cm.
Waga: 80-140 g.
Długość życia:
Odgłos: "łiii", "czak czak czak"*5
Opis: wielkości kosa; głowa i kark szary, brązowy grzbiet, skrzydła i ogon czarnobrunatne.

Kwiczoł należy do rodziny drozdów.
Kwiczoły zamieszkują północną i środkowo-wschodnią Europę oraz Azję do Syberii. W Polsce występuje dość licznie na terenie całego kraju. Zamieszkują wilgotne lasy mieszane i łęgowe, zwłaszcza z topolami, a także zadrzewione brzegi zbiorników wodnych. Coraz częściej gniazdują także w parkach, ogrodach, sadach, alejach, na cmentarzach z wysokimi drzewami, gdzie nie gardzą także drzewami iglastymi.

Kwiczoły odżywiają się bezkręgowcami znalezionymi w ziemi tj. larwami owadów, dżdżownicami, a także nasionami i owocami.

Kwiczoły przylatują na początku kwietnia. Na zimę odlatują na przełomie października i listopada. Część osobników zimuje.

Kwiczoły objęte są ścisłą ochroną gatunkową.

GNIAZDO kwiczoła:

Kwiczoły same budują gniazda w konarach drzew, zazwyczaj tworząc kolonie po kilka nawet do kilkunastu par, dzięki czemu skutecznie odstraszają sroki i wrony. Gniazdo zrobione jest z gałązek połączonych gliną, w środku wyściełane trawą i sianem, a ostatecznie pędami traw. Samica kwiczoła składa 5-6 bladoniebieskich nakrapianych brązowo jaj, które wysiaduje przez mniej więcej dwa tygodnie. Po kolejnych dwóch tygodniach młode opuszczają gniazdo, ale jeszcze nie potrafią latać. Dopiero po 14 dniach od tego momentu opanowują sztukę latania. W tym czasie skutecznie chronione są zarówno przez rodziców, jak i przez całą kolonię. [Uwaga: w tym okresie nie należy zabierać młodych; ewentualnie można przenieść młode na trawnik, gdzie będzie bezpieczniejsze niż np. na drodze].

Gniazdo umieszczone jest na wysokości od 4 do 7 metrów nad ziemią, w rozwidleniu pnia lub gałęzi.

Lęg: 2 razy w roku: kwiecień; maj-czerwiec.

Blog:

Lęg kwiczoła
Kilka obserwacji wiosennych cz. 2

galeria:

Kwiczoł w gnieździe Kwiczoł (Turdus pilaris)
Kwiczoł (Turdus pilaris)
Bibliografia:

1. Wikipedia
2. A. G. Kruszewicz, Ptaki Polski, Multico Oficyna Wydawnicza, 2008


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony