Makolągwa (Carduelis cannabina)

Makolągwa:

Makolągwa (Carduelis cannabina) (Carduelis cannabina)

Długość ciała: ok. 13-14 cm.
Waga: ok. 15-22 g.
Długość życia: 10-11 lat; bywa do 20 lat.
Odgłos:
Opis: czoło i pierś czerwone; grzbiet brunatny.

Makolągwa należy do rodziny łuszczaków.
Makolągwa występuje na terenie całej Europy, północnej Afryki, Wyspy Kanaryjskie, Izrael, północny Irak, Kazachstan. W Polsce występuje na terenie całego kraju. Makolągwy zamieszkują otwarte tereny, młode uprawy świerków otoczone polami, nieużytkami czy łąkami; skupienia śródpolne, przydrożne krzewy, sady, ogrody, obrzeża parków i lasów. Nie unika terenów zurbanizowanych, jednakże w pobliżu muszą znajdować się otwarte przestrzenie z łąkami i polami.

Makolągwy są gatunkiem częściowo osiadłym. Na jesieni łączą się w stada.

Makolągwy żywią się tylko i wyłącznie roślinami, tylko w okresie karmienia młodych żywią się mszycami, larwami mrówek itp.

GNIAZDO makolągwy:

Gniazdo makolągwy jest w kształcie kosza. Zbudowane jest w krzewie tui, jałowca, świerku, wawrzynu, głogu, bukszpanu, łopianu, ale w miejscu nasłonecznionym na wysokości od 50 cm do 2 metrów nad ziemią. Bywa nawet, że gniazdo ulokowane jest w trawie. Makolągwy lęgną się małymi grupami, przy czym poszczególne gniazda są w pewnej odległości od siebie.

Samica składa 5-6 białych z niebieskim odcieniem jaj, które wysiaduje przez 2 tygodnie. Po kolejnych 2 tygodniach młode opuszczają gniazdo. Podloty makolągw odżywiają się nasionami tasznika, babki, gwiazdnicy i mniszka. Okresowi lęgowemu towarzyszą przepiękne śpiewy samca.

Lęg: 2-3 razy w roku; od kwietnia do końca lipca.

Bibliografia:

1. Wikipedia
2. A. G. Kruszewicz, Ptaki Polski, Multico Oficyna Wydawnicza, 2008


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony