Muchołówka białoszyja:

Muchołówka białoszyja (Ficedula albicollis) (Ficedula albicollis)

Długość ciała: ok. 13 cm
Waga: 10-15 g.
Długość życia:
Odgłos: "sips, cit cit"*5
Opis: czarno-biała z białą obrożą na szyji.

Muchołówka białoszyja należy do rodziny muchołówkowatych.
Muchołówka białoszyja zamieszkuje południowo-wschodnią Europę i południowo-zachodnią Azję. W Polsce występuje na terenie całego kraju. Zamieszkuje stare lasy liściaste i mieszane, parki, sady i ogrody z dziuplastymi drzewami.

Muchołówki białoszyje są gatunkiem wędrownym. Na zimę, od lipca do września, odlatują do Afryki, z której wracają w kwietniu-maju.

Muchołówki białoszyje żywią się owadami schwytanymi w locie, gąsiennicami zebranymi z liści, jagodami.

Muchołówka białoszyja objęta jest ścisłą ochroną gatunkową.

GNIAZDO MUCHOŁÓWKI BIAŁOSZYJEJ:

Budka, skrzynka lęgowa dla muchołówek Muchołówka białoszyja gniazdo zakłada w dziupli. Samica muchołówki białoszyjej składa od 5 do 7 jaj, które wysiaduje przez 2 tygodnie. Młode opuszczają gniazdo po 2-3 tygodniach. Lęg: połowa maja.

Muchołówka białoszyja chętnie korzysta z budek lęgowych w typie A, wieszanych na wysokości 5-8 metrów na drzewach liściastych. Odległość między budkami powinna wynosić minimum 20-30 metrów.

Terenem lęgowym muchołówki białoszyjej jest obszar Podkarpacia, prawie całe (poza północą) Lubelskie, Małopolska, Świętokrzyskie, południowa część Śląskiego i Opolskiego, południowo-wschodnia część Dolnośląskiego, Nizina Podlaska, nieliczne skupiska na Warmii i Mazurach, okolice Warszawy.

Bardzo ważnej jest czyszczenie budek lęgowych zajmowanych przez muchołówki jesienią, gdyż ich gniazda są siedliskiem ogromnej ilości pasożytów. Dzięki czemu usuwamy naniesiony przez nie materiał gniazdowy wraz z pasożytami. Dobrze jest także sparzyć budkę przed ponownym jej powieszeniem. Mroźna zima także zabija pasożyty w budce, pod warunkiem, że materiał gniazdowy zostanie usunięty. Z powodu pasożytów budki lęgowe dla muchołówek powinny nie posiadać szczelnego dna, gdyż dzięki temu pasożyty są bez ingerencji człowieka usuwane z budki lęgowej.


Bibliografia:

1. Polityka, nr 5 (2690), 31 stycznia 2009
2. R. Graczyk, Ochrona ptaków i nietoperzy w lasach, PWRiL 1992
3. D. Singer, Ptaki w parku i w ogrodze, Multico 1993
4. D. Graszka-Petrykowski, Ptaki, Profesjonalny przewodnik dla początkujących obserwatorów, KDC 2005
5. J. Sokołowski, Ptaki Polski - Atlas, WSiP 1979
6. Wikipedia
7. J. Sokołowki, Tajemnice ptaków, Nasza Księgarnia 1980
8. A. G. Kruszewicz, Ptaki Polski, Multico Oficyna Wydawnicza, 2008


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony