Muchołówka mała:

Muchołówka mała (Ficedula parva) (Ficedula parva)

Długość ciała: ok. 11 cm.
Waga: 12 g.
Długość życia:
Odgłos: "tink tink tink daj daj daj da", "srr, ile, juljo"*5
Opis: brzuch biały z czerwony ubarwieniem przy szyji; upierzenie szare

Muchołówka mała należy do rodziny muchołówkowatych.
Muchołówka mała zamieszkuje teren środkowej i wschodniej Europy oraz Azję. W Polsce występuje na terenie całego kraju. Zamieszkuje stare drzewostany liściaste wysoko w koronach drzew, z przewagą buczyny, drzew grabowych, grądów, olsów.

Muchołówki małe są gatunkiem wędrownym. Na zimę, w sierpniu i wrześniu, odlatują do południowej Azji - na teren Chin i Indochin, z których wracają na przełomie kwietnia i maja.

Muchołówka mała żywi się owadami, przeważnie muchami.

Muchołówka mała objęta jest ścisłą ochroną gatunkową.

GNIAZDO MUCHOŁÓWKI MAŁEJ:

Budka, skrzynka lęgowa dla muchołówki Muchołówka mała gniazdo zakłada w płytkiej dziupli, w niszach. Gniazdo wysłane jest suchymi trawami, liśćmi, korzeniami, mchem i włosiem. Samica muchołówki małej składa od 5 do 6 jaj, które wysiaduje przez 2 tygodnie. Młode opuszczają gniazdo po 2 tygodniach, a przez kolejne dwa są jeszcze dokarmiane przez rodziców. Lęg: połowa maja.

Muchołówka mała rzadko zajmuje skrzynki lęgowe wieszane na wysokości 4-6 metrów nad ziemią lub półotwarte budki lęgowe wieszane na wysokości do 2 metrów nad ziemią. Odległość między budkami powinna wynosić minimum 20-30 metrów.

Terenem lęgowym muchołówki małej jest obszar prawie całego kraju, z wyjątkiem: północnej części Mazowieckiego, zachodniej części Podlaskiego, prawie całego, poza południowo-wschodnim krańcami Dolnośląskiego i południowej części Lubuskiego.

Bardzo ważnej jest czyszczenie budek lęgowych zajmowanych przez muchołówki jesienią, gdyż ich gniazda są siedliskiem ogromnej ilości pasożytów. Dzięki czemu usuwamy naniesiony przez nie materiał gniazdowy wraz z pasożytami. Dobrze jest także sparzyć budkę przed ponownym jej powieszeniem. Mroźna zima także zabija pasożyty w budce, pod warunkiem, że materiał gniazdowy zostanie usunięty. Z powodu pasożytów budki lęgowe dla muchołówek powinny nie posiadać szczelnego dna, gdyż dzięki temu pasożyty są bez ingerencji człowieka usuwane z budki lęgowej.


Bibliografia:

1. Polityka, nr 5 (2690), 31 stycznia 2009
2. R. Graczyk, Ochrona ptaków i nietoperzy w lasach, PWRiL 1992
3. D. Singer, Ptaki w parku i w ogrodze, Multico 1993
4. D. Graszka-Petrykowski, Ptaki, Profesjonalny przewodnik dla początkujących obserwatorów, KDC 2005
5. J. Sokołowski, Ptaki Polski - Atlas, WSiP 1979
6. Wikipedia
7. J. Sokołowki, Tajemnice ptaków, Nasza Księgarnia 1980
8. A. G. Kruszewicz, Ptaki Polski, Multico Oficyna Wydawnicza, 2008


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony