Muchołówka szara:

Muchołówka szara (Muscicapa striata) (Muscicapa striata)

Długość ciała: ok. 14 cm.
Waga: 15-18 g.
Długość życia: do 20 lat.
Odgłos: "pst pst, tik tik"*5
Opis: szare upierzenie, na brzuchu i piersi ciemniejsze kreski na jasnym tle.

Muchołówka szara należy do rodziny muchołówkowatych.
Muchołówka szara zamieszkuje prawie całą Europę, zachodnią Azję oraz północno-zachodni kraniec Afryki. W Polsce występuje na terenie całego kraju, poza wysokimi partiami gór. Zamieszkuje obrzeża lasów, parki i ogrody.

Muchołówki szare są gatunkiem wędrownym. Na zimę, od sierpnia do września, odlatują do południowej Afryki, z której wracają w połowie kwietnia.

Muchołówki szare żywią się owadami, przeważnie muchówkami (m.in. komary, meszki, muchy, gzy), błonkówkami, motylami, ważkami.

Muchołówki szare objęte są ścisłą ochroną gatunkową.

GNIAZDO MUCHOŁÓWKI SZAREJ:

Skrzynka, budka lęgowa dla muchołówki szarej Muchołówka szara gniazdo zakłada w półotwartej dziupli, we wnękach murów lub pnia, na belkach stropowych, gdzie buduje samodzielnie gniazdo z źdźbeł, mchów, korzonków, włosia, sznurka. Gniazdo wyściełane jest piórami i włosiem. Samica muchołówki szarej składa od 3 do 5 jaj, które wysiaduje przez 2 tygodnie. Młode opuszczają gniazdo po 2 tygodniach, a przez kolejne dwa są jeszcze dokarmiane przez rodziców. Lęg: 1-2 w roku; w maju, w czerwcu (w wypadku utraty pierwszego lęgu).

Muchołówka szara bardzo rzadko korzysta także z półotwartych budek lęgowych wieszanych na wysokości 2-3 metrów nad ziemią. Odległość między budkami powinna wynosić minimum 20-30 metrów. Muchołówka szara zakłada gniazda w przeróżnych miejscach i bardzo często ich lęgi zagrożone są przez drapieżniki.

Terenem lęgowym muchołówki szarej jest obszar całego kraju poza wysokimi partiami gór.

Bardzo ważnej jest czyszczenie budek lęgowych zajmowanych przez muchołówki jesienią, gdyż ich gniazda są siedliskiem ogromnej ilości pasożytów. Dzięki czemu usuwamy naniesiony przez nie materiał gniazdowy wraz z pasożytami. Dobrze jest także sparzyć budkę przed ponownym jej powieszeniem. Mroźna zima także zabija pasożyty w budce, pod warunkiem, że materiał gniazdowy zostanie usunięty. Z powodu pasożytów budki lęgowe dla muchołówek powinny nie posiadać szczelnego dna, gdyż dzięki temu pasożyty są bez ingerencji człowieka usuwane z budki lęgowej.


Bibliografia:

1. Polityka, nr 5 (2690), 31 stycznia 2009
2. R. Graczyk, Ochrona ptaków i nietoperzy w lasach, PWRiL 1992
3. D. Singer, Ptaki w parku i w ogrodze, Multico 1993
4. D. Graszka-Petrykowski, Ptaki, Profesjonalny przewodnik dla początkujących obserwatorów, KDC 2005
5. J. Sokołowski, Ptaki Polski - Atlas, WSiP 1979
6. Wikipedia
7. J. Sokołowki, Tajemnice ptaków, Nasza Księgarnia 1980
8. A. G. Kruszewicz, Ptaki Polski, Multico Oficyna Wydawnicza, 2008


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony