Mysikrólik (Regulus regulus)

Mysikrólik:

Mysikrólik (Regulus regulus) (Regulus regulus)

Długość ciała: ok. 9 cm.
Waga: ok. 5-6 g.
Długość życia:
Odgłos: "si-si", "sisisrisri" 3
Opis: upierzenie oliwkowozielone, jaśniejsze na brzuchu; skrzydła ciemne z dwoma białymi pręgami na brzegach lotek; na głowie charakterystyczna żółtopomarańczowa (samiec) lub żółta (samica) kreska.

Mysikrólik należy do rodziny mysikrólików.
Mysikróliki zamieszkują prawie całą strefę umiarkowaną Europy aż po wschodnią Syberię, także w Azji Mniejszej, Azji Północnej i Ameryce Północnej. W Polsce występuje licznie na terenie całego kraju, gdzie występują świerki. Zamieszkuje bory iglaste i mieszane ze świerkiem i jodłą. Rzadko widywany w sadach, ogrodach, cmentarzach czy lasach sosnowych. Mysikrólik jest najmniejszym ptakiem występującym na terenie naszego kraju.

Mysikrólik jest gatunkiem częściowo osiadłym. Łączy się w stada i odwiedza sąsiednie lasy iglaste na zachodzie lub południu Europy. W tym czasie do nas przylatują zimować osobniki z północy Europy. Mysikróliki są bardzo odporne na zimno, wytrzymują do -15oC 1. Mysikrólik żywi się pająkami, owadami i ich jajkami (muchówki, komary, poczwarki, larwy, bezkręgowce); a także sporadycznie nasiona sosny czy innych iglaków.

GNIAZDO mysikrólika:

Mysikrólik samodzielnie wije gniazdo w formie kulistej z gałązek świerka i jodły przymocowane do gałęzi świerka lub jodły od dołu na znacznej wysokości od 4 do 12 metrów nad ziemią. Tworzą pary monogamiczne. Samica mysikrólika znosi od 8 do 11 kremowych jaj z ciemniejszymi plamkami, które wysiaduje ponad 2 tygodnie. Pisklęta pozostają w gnieździe przez kolejne 2 tygodnie.

Mysikróliki gniazdują kolonialnie, tworząc gniazda niedaleko siebie. Jednakże znalezienie gniazda mysikrólika jest bardzo trudne.

Lęg: 2 w roku; koniec kwietnia/maj i połowa czerwca.

Blog:

Mysikrólik (Regulus Regulus) - ciekawostka zimowa

Galeria:

Mysikrólik (Regulus regulus)Mysikrólik (Regulus regulus)
Bibliografia:

1. Wikipedia
2. A. G. Kruszewicz, Ptaki Polski, Multico Oficyna Wydawnicza, 2008
3. J. Sokołowski, Ptaki Polski, WSiP Warszawa, 1978


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony