Orzeł przedni, zys:

Orzeł przedni (Aquila chrysaetos) (Aquila chrysaetos)

Długość ciała: ok. 80-95 cm.
Waga: samiec ok. 3,5 kg, samica ok. 4,5 kg.
Długość życia: 20 lat (w hodowli nawet 57 lat).2
Odgłos: "klija, klija, hija"*1
Opis: upierzenie brązowe aż do pazurów; dziób żółty, zagięty, czarno zakończony

Orzeł przedni należy do rodziny jastrzębiowatych.
Orzeł przedni gniazduje na górzystych terenach Europy, Azji po Japonię, Afryki i obu Ameryk. W Polsce bardzo nielicznie na terenie Karpat, a jeszcze rzadziej na nizinach (np. na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego). Zasiedla gęste lasy z udziałem jodły w górach, na nizinach lasy bagienne w pobliżu pastwisk i łąk.

Orzeł przedni jest gatunkiem osiadłym. Zimę spędzają w pobliżu gniazda.

Orły żywią się średniej wielkości ssakami (gryzonie) i większymi ptakami (np. dzikie kaczki, kruki, głuszce), a także gadami i płazami; zimą także padliną. Ich teren łowiecki potrafi obejmować do 100 km2. Potrafią także upolować lisa, owcę czy młodą kozicę.

Orły przednie objęte są ścisłą ochroną gatunkową.

GNIAZDO orła przedniego:

Orły budują obszerne platformy (do 2 metrów szerokości) umiejscowione wysoko w koronie drzewa lub na półce skalnej z gałęzi, w środku wyściełane trawą. Z reguły orły posiadają kilka gniazd, które wykorzystują na zmianę. Para łączy się na wiele lat.

Samica składa od 2-3 brudnobiałych jaj upstrzonych fioletowoszarymi i brązowymi plamkami, które wysiaduje przez 40-45 dni. Młode opuszczają gniazdo po 75-80 dniach.

Terenem lęgowym orła przedniego jest teren Podkarpacia oraz miejscami na Mazurach, w lubelskim i mazowieckim.
Lęg: raz w roku, na przełomie marca i kwietnia.

Wokół gniazd orłów przednich obowiązuje strefa ochronna: przez cały rok w promieniu do 200 m, a od 1.01 do 31.07) w promieniu do 500 m od gniazda.

Ciekawostki:

"To nie orzeł przedni lecz orłan, zwany bielikiem, widnieje w naszym godle narodowym. Ptak ten należy do rodziny jastrzębiowatych. Pomyłkę odkrył Rafał Lipiński, fotograf i znawca przyrody. Zwierzę z godła ma nieopierzone w całości skoki, natomiast orły mają pióra aż po palce. Inny jest też kolor dzioba."4


Bibliografia:

1. J. Sokołowski, Ptaki Polski - Atlas, WSiP 1979
2. A. G. Kruszewicz, Ptaki Polski, Multico Oficyna Wydawnicza, 2008
3. Wikipedia
4. Angorka nr 29 (20 VII 2014), Godło bez orła, Oz na podst. www.tvn24.pl


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony