Pokrzywnica (Prunella modularis)

Pokrzywnica:

Pokrzywnica (Prunella modularis) (Prunella modularis))

Długość ciała: ok. 14,5 cm.
Waga: ok. 19-20 g.
Długość życia:
Odgłos: "tii"1
Opis: brązowa, kreskowana; głowa, kark i gardło ciemnoniebieskoszare.

Pokrzywnica należy do rodziny płochaczy.
Pokrzywnice zamieszkują prawie całą Europę i Azję Mniejszą. W Polsce występuje na terenie całego kraju. Pokrzywnice zamieszkują bory i lasy mieszane z gęstymi zaroślami świerkowymi i sosnowymi, iglaste młodniki, wiklinowe zarośla, kosodrzewinę, a także parki, cmentarze, duże ogrody.

Pokrzywnice są gatunkiem wędrownym. Przylatują na przełomie marca i kwietnia, a odlatują we wrześniu i październiku. Część osobników zimuje, zwłaszcza w zachodniej części kraju.

Pokrzywnice żywią się schwytanymi w locie stawonogami, a także owadami, larwami, poczwarkami, pająkami i ślimakami zebranymi z ziemi; zimą ziarnami roślin oleistych i jagodami.

Pokrzywnica objęta jest ścisłą ochroną gatunkową.

GNIAZDO pokrzywnicy:

Pokrzywnice nie są monogamiczne, wręcz przeciwnie w gnieździe zazwyczaj są jaja od kilku ojców. Gniazdo usadowione jest nisko w gęstych świerkach lub innych drzewach czy krzewach iglastych lub ozdobnych, a także w żywopłotach. Samica pokrzywnicy sama buduje gniazdo z drobnych gałązek między które wplecione są mchy w kształcie czarki, w którym składa od 4 do 6 niebieskich jaj. Wysiaduje je przez niecałe 2 tygodnie. Po kolejnych dwóch tygodniach młode opuszczają gniazdo.

Lęg: 2 razy w roku; w kwietniu i w połowie czerwca.

Bibliografia:

1. Wikipedia
2. A. G. Kruszewicz, Ptaki Polski, Multico Oficyna Wydawnicza, 2008


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony