Puszczyk:

Puszczyk zwyczajny (Atrix aluco) (Strix aluco)

Długość ciała: 41-46 cm.
Waga: 250-450 g.
Długość życia: ok. 20-25 lat.
Odgłos: melodyjne "hu hu hum", "kjuwit"*5
Opis: głowa bez uszu; oczy czarne.

Puszczyk należy do rodziny puszczykowatych.
Puszczyk zwyczajny zamieszkuje zamieszkuje prawie całą Europę, poza północną Skandynawią i Irlandią, północną Turcję, północno-zachodni kraniec Afryki, miejscami w Azji Południowej i na Bliskim Wschodzie, na południu Dalekiego Wschodu. W Polsce występuje na terenie całego kraju. Zamieszkuje stare lasy, parki i ogrody, cmentarze, zadrzewienia śródpolne, w pobliżu łąk i pól.

Puszczyki są gatunkiem osiadłym. Pozostają na swoim terytorium przez cały rok.

Puszczyki żywią się myszami, szczurami, ryjówkami, nornicami, kretami, chomikami, wiewiórkami i innymi gryzoniami, owadami i bezkręgowcami m.in. chrząszczami, dżdżownicami, a także ptakami, żabami, rybami, jaszczurkami, mięczakami i skorupiakami. Puszczyki polują nocą.

Puszczyk zwyczajny objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

GNIAZDO PUSZCZYKA:

Budka, skrzynka lęgowa dla puszczyka Puszczyk gniazdo zakłada w dziuplach drzew, w opuszczonych gniazdach innych ptaków lub w starych budynkach. Gniazdo nie jest niczym wyściełane. Samica puszczyka składa od 2 do 8 jaj, które wysiaduje około miesiąca. Młode opuszczają gniazdo po 4 tygodniach, a po kolejnym tygodniu uzyskują lotność. Lęg: od lutego do końca czerwca.

Puszczyki zajmują także budki lęgowe wieszane na wysokości od 5 do 10 metrów nad ziemią na świerku, jodle, buku. Budkę dla puszczyka najlepiej wieszać jesienią, gdyż wtedy ptaki te wybierają swoje miejsca lęgowe. Odległość między budkami powinna wynosić 500-1000 metrów.

Młode puszczyki zanim jeszcze nauczą się latać wychodzą już z gniazd. Nie należy w żadnym wypadku zabierać takiej młodej sowy. Młody puszczyk zacznie nawoływać rodziców po zmierzchu, którzy na pewno na jego nawołanie odpowiedzą i im się zajmą.

Terenem lęgowym puszczyka jest obszar całego kraju.

Ciekawostki:

"Ptaki drapieżne mają tak duże gałki oczne, że ledwie poruszają się w oczodołach. Dlatego żeby coś zobaczyć, muszą kręcić głową."9


Bibliografia:

1. Polityka, nr 5 (2690), 31 stycznia 2009
2. R. Graczyk, Ochrona ptaków i nietoperzy w lasach, PWRiL 1992
3. D. Singer, Ptaki w parku i w ogrodze, Multico 1993
4. D. Graszka-Petrykowski, Ptaki, Profesjonalny przewodnik dla początkujących obserwatorów, KDC 2005
5. J. Sokołowski, Ptaki Polski - Atlas, WSiP 1979
6. Wikipedia
7. J. Sokołowki, Tajemnice ptaków, Nasza Księgarnia 1980
8. A. G. Kruszewicz, Ptaki Polski, Multico Oficyna Wydawnicza, 2008
9. Angorka nr 14 (6 IV 2014), Tajemnice zwierząt


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony