Sosnówka, Sikorka sosnówka:

Sosnówka, Sikorka sosnówka (Parus ater) (Parus ater)

Długość ciała: ok. 11 cm.
Waga: 9-11 g.
Długość życia: od 2-9 lat.
Odgłos: "sit, sirr, tetete", "wice wice stifle stifle"*5
Opis: brzuszek brudnobiały; biała plamka na karku.

Sosnówka należy do rodziny sikor.
Sikora sosnówka zamieszkuje prawie całą Europę, umiarkowaną część Azji po jej wschodnie wybrzeże, wraz z Japonią, a także północne regiony zachodniej Afryki i wybrzeża Azji Mniejszej. W Polsce występuje na terenie całego kraju. Sikorka sosnówka zamieszkuje lasy iglaste, głównie świerkowe i jodłowe, a także lasy mieszane z przewagą tych drzew.

Sosnówka jest najmniejszą z sikor w Polsce. Jest gatunkiem osiadłym. Zimą tworzy stada z innymi sikorami, pełzaczami, kowalikami, mysikrólikami i dzięciołami. Naturalnym wrogiem sosnówek są sóweczki.

Sikorki sosnówki żywią się owadami żyjącymi na drzewach iglastych oraz ich larwami i jajami, a także zimą nasionami świerka, sosny czy jodły, a także buka i limb. W tym trudnym okresie bywa że odwiedzają karmniki dla ptaków.

Sikory sosnówki objęte są ścisłą ochroną gatunkową.

GNIAZDO Sikory SOSNÓWKI:

Budka, skrzynka lęgowa dla sikorki Sikora sosnówka zakłada gniazdo w dziupli lub budki lęgowe w typie A1, wieszane na wysokości od 50 cm do 2 metrów. Gniazdo wyściełane jest grubo mchem, sierścią, wełną i suchą trawą. Samica sikory sosnówki składa do 10 jaj, które wysiaduje przez 2 tygodnie. Młode opuszczają gniazdo po ponad 2 tygodniach. Lęg: 1 do 2 w roku; koniec kwietnia-maj, czerwiec.

Odległość między budkami powinna wynosić minimum 20-30 metrów.

Terenem lęgowym sosnówki jest obszar całego kraju.

Bardzo ważnej jest czyszczenie budek lęgowych zajmowanych przez sikorki jesienią, gdyż ich gniazda są siedliskiem ogromnej ilości pasożytów. Dzięki czemu usuwamy naniesiony przez nie materiał gniazdowy wraz z pasożytami. Dobrze jest także sparzyć budkę przed ponownym jej powieszeniem. Mroźna zima także zabija pasożyty w budce, pod warunkiem, że materiał gniazdowy zostanie usunięty. Z powodu pasożytów skrzynki lęgowe dla sikorek powinny nie posiadać szczelnego dna, gdyż dzięki temu pasożyty są bez ingerencji człowieka usuwane z budki lęgowej.


Bibliografia:

1. Polityka, nr 5 (2690), 31 stycznia 2009
2. R. Graczyk, Ochrona ptaków i nietoperzy w lasach, PWRiL 1992
3. D. Singer, Ptaki w parku i w ogrodze, Multico 1993
4. D. Graszka-Petrykowski, Ptaki, Profesjonalny przewodnik dla początkujących obserwatorów, KDC 2005
5. J. Sokołowski, Ptaki Polski - Atlas, WSiP 1979
6. Wikipedia
7. J. Sokołowki, Tajemnice ptaków, Nasza Księgarnia 1980
8. A. G. Kruszewicz, Ptaki Polski, Multico Oficyna Wydawnicza, 2008
9. Forum Przyrodnicze "Bocian"


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony