Sroka, sroka zwyczajna (Pica pica)

Sroka, sroka zwyczajna:

Sroka, sroka zwyczajna (Pica pica) (Turdus pilaris)

Długość ciała: ok. 40-48 cm.
Waga: 180-230 g.
Długość życia:
Odgłos: "łek łek", "czak czak czak"*1
Opis: upierzenie biało-czarne; dziób i nogi czarne.

Sroka należy do rodziny krukowatych.
Sroki zamieszkują całą Europę, większość Azji oraz północno-zachodnią część Afryki i zachodnią część Ameryki Północnej. W Polsce występuje na terenie całego kraju bardzo pospolicie, zwłaszcza w miastach. Sroki zasiedlają tereny polne i rolne z kępami drzew, a także parki, sady, ogrody, zadrzewienia rzek. Sroki wybierają miejsca, gdzie będą miały dużo kryjówek; unikają otwartych terenów i zwartych kompleksów leśnych.

Sroki są gatunkiem osiadłym. Zimę spędzają w pobliżu swoich miejsc lęgowych.

Sroki są bardzo ciekawskimi ptakami, znanymi z ich upodobania do błyszczących rzeczy, które zanoszą do swojego gniazda. Nie są płochliwe; nie boją się ludzi, choć trzymają się od nich na dystans.

Sroki są wszystkożerne: larwy owadów i same owady, pająki, robaki, dżdżownice, jaszczurki, żaby, płazy, ślimaki, myszy, szczury, ziarna zbóż, różne jagody i owoce, jaja i pisklęta ptaków (te ostanie są bardzo rzadko). Nie gardzi także padliną i odpadkami.

Sroki objęte są częściową ochroną gatunkową.

GNIAZDO sroki:

Sroki łączą się w monogamiczne pary. Okres lęgowy zaczyna się już w lutym i trwa do maja, jednakże sroka ma tylko jeden lęg w roku. Gniazdo umieszczone jest wysoko w koronie drzewa na wysokości od 3 do 6 metrów nad ziemią. Gniazdo ma charakterystyczny daszek z luźno splecionych gałązek oraz posiada dwa otwory wlotowe. Wyściełane jest trawą, korzeniami, liśćmi, sierścią i piórami, choć w miastowych można znaleźć nawet kawałki aluminium. Stare gniazda srok chętnie wykorzystywane są przez inne ptaki jak np.: pustułki czy uszatki.

Samica sroki składa 4-7 bladozielonych nakrapianych jaj w marcu i kwietniu, które są wysiadywane przez prawie trzy tygodnie tylko przez samicę. Młode pozostają w gnieździe przez ponad trzy tygodnie.

Lęg: raz w roku; od lutego do maja.

Ciekawostki:

"Wbrew powszechnej opinii, sroki nie zachwycają się świecidełkami i nie kradną biżuterii - dowodzą naukowcy z Centrum Badań nad Zachowaniem Zwierząt na Uniwersytecie w Exeter. Według nich, ptaki te wręcz boją się nowych przedmiotów. Badacze przeprowadzili szereg eksperymentów z osobnikami żyjącymi na terenie kampusu. Sroki wystawiono na oddziaływanie błyszczących i matowych obiektów, a ich zachowanie nagrywano. Po przeanalizowaniu danych, Brytyjczycy stwierdzili, że na 64 próby ptaki weszły w kontakt z błyszczącym przedmiotem tylko dwukrotnie. Zwierzęta ignorowały albo unikały zarówno błyszczących jak i matowych przedmiotów. Często zachowywały ostrożność i mniej żerowały w ich obecności."3

galeria:

Sroka (Pica pica) Sroka (Pica pica)
Bibliografia:

1. Wikipedia
2. A. G. Kruszewicz, Ptaki Polski, Multico Oficyna Wydawnicza, 2008
3. Angorka nr 35 (31 VIII 2014), Sroka nie złodziejka, G.K. na podst. www.kopaniawiedzy.pl


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony