Wieszanie budki lęgowej dla ptaków

Wieszanie budek lęgowych:

Ogólne zasady wieszania budek lęgowych

I. W większości przypadków budki lęgowe wiesza się na wysokości 3-5 metrów nad ziemią. Dla sów, pustułki, dzięciołów budki wiesza się powyżej 5 metrów. Jednakże poszczególne gatunki ptaków mają różniące się preferencje - szczegółowe informacje znajdą Państwo w tabeli "Typy budek lęgowych". Wysokość wieszania budek lęgowych musi zapewniać bezpieczeństwo i komfort gnieżdżącym się w nich ptakom.

II. Budki lęgowe tego samego typu nie powinny być umieszczane za blisko siebie, gdyż może to wywoływać agresywne zachowanie ptaków. Zasadniczo dla małych ptaków budki wiesza się w odległości 20-30 metrów, natomiast dla sów, dzięciołów czy pustułki wiesza się w odległości od 200 do 3000 metrów. Szczegółowe informacje dotyczące odległości między budkami znajdą Państwo w tabeli "Typy budek lęgowych".

III. Kierunek wieszania budki lęgowej niewiele różni się w zależności od gatunków. Preferowane kierunki to południowy-wschód, północny-zachód i północ. Najważniejsze, aby budka lęgowa nie była wystawiona na działanie silnego wiatru, deszczów oraz światła słonecznego.

IV. Budka lęgowa powinna być zawieszona lekko pochylona do przodu, aby zapobiegać wpadaniu wody deszczowej przez otwór wlotowy.

V. Umieszczenie budki lęgowej musi zapewniać bezpieczeństwo przed drapieżnikami. W ogrodach najczęstszymi drapieżnikami są koty i wiewiórki.

VI. Budka lęgowa nie powinna być umieszczana w pobliżu karmników dla ptaków, gdyż duża liczba innych ptaków przy karmniku może przeszkadzać gnieżdżącym się ptakom.

VII. Budki lęgowe należy mocować za pomocą nierdzewnych gwoździ lub nierdzewnego drutu. Można także użyć taśmy zaciskowej, jednakże w każdym przypadku należy pamiętać o zachowaniu luzu na przyrost i co roku kontrolować, czy zamocowanie nie uciska drzewa. Jeżeli tak, to należy poluzować mocowanie.

VIII. Budki lęgowe dla małych ptaków tradycyjnie wieszane są na wiosnę. Jednakże część ptaków już wcześniej, w połowie lutego czy nawet w miesiącach zimowych, robi już rozeznanie.

IX. Budek lęgowych na zimę nie należy zdejmować, gdyż zapewniają one ochronę ptakom zimującym w przypadku złej pogody.

X. Budki lęgowe nie powinny mieć patyczka przy otworze wlotowym, gdyż to może zachęcać inne ptaki do siadania na nim, co może zakłócać spokój ptaków gnieżdżących się w budce.

XI. Nie należy przejmować się, gdy ptaki od razu nie zagnieżdżą się w budce lęgowej. Niektóre budki zostają zamieszkane od razu, inne dopiero po jakimś czasie. Jeżeli w ciągu kilku lat ani razu budka lęgowa nie została zamieszkana oznacza to, że budka została umieszczona w złym miejscu.

XII. Aby uniemożliwić wróblom zagnieżdżenie się w skrzynce lęgowej można zamknąć otwór wlotowy na okres przełomu lutego i marca, kiedy to zajmują one budki lęgowe. Budkę lęgową można także powiesić na wysokości niższej niż 3 metry nad ziemią, jednak nie dla wszystkich gatunków ptaków takie rozwiązanie jest możliwe - "Tabela typy budek lęgowych dla poszczególnych ptaków".


Sposoby mocowania budek lęgowych

Mocowanie budki lęgowej na gwoździe
Mocowanie budki lęgowej na gwoździe
Wieszanie budki lęgowej na gwoździe
Wieszanie budki lęgowej na gwoździe
Mocowanie budki lęgowej na drut
Wieszanie budki lęgowej na drut
Sposoby wieszania budki lęgowej dla pójdźki
Sposoby wieszania budki lęgowej dla pójdźkiAutor: Bogna Buć-Pańkowska; data powstania: 20. luty 2011, 16:03:00


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony